Tümg. Berkay TURGUT’un "yağcı" lığı…

Pirinççi Paşanın “Yağcı” lığı:

28’nci Mknz.P.Tüm.K. Tümg. Berkay TURGUT, Tümen ve Tümene Bağlı Birlik ve Garnizonları içerisindeki zeytin ağaçlarından zeytinleri toplatarak Kıbrıs’taki özel işletmelerde zeytinyağı yaptırmıştır. Toplama işlemi er ve erbaşlara yaptırılmış. Zeytinlerin yağ fabrikasına taşınması, yağ yapıldıktan sonra tekrar tümene getirilmesinde askeri araçlar kullanılmıştır.  Zeytin toplama ve yağa dönüştürme işlemi 2010 Kasım ve Aralık ayları içerisinde kademeli olarak yapılmıştır.

Zeytinler er ve erbaşlara toplatılırken buradan elde edilen zeytin ve yağların kendi yemekhanelerinde kullanacağı söylenmiştir. Yağlar yağ fabrikasından geldikten sonra Tabur seviyesinde sadece 3-5 litre yağ verilmiştir.

Peki askeri bölgeden askerlere toplatılan zeytinlerden elde edilen yağlara ne olmuştur? Daha öncede “Pirinçci Paşa” namıyla ünlenen komutanımız “Yağcı Paşa”lığa terfi etmiştir.

Kıbrıs’a yıl içerisinde özellikle bayram ve yaz tatillerinde Türkiye’den bir çok muvazzaf veya emekli generaller gelmektedir. Tatile gelen bu komutanlarımız eşler ve çocukları da dahil olmak üzere önceden bildirilmekte ve VIP karşılama-ağırlama-uğurlama faaliyetleri için planlama yapılmaktadır. Tümen Komutanı Sayın Berkay TURGUT, sayın komutanların bu ziyaretlerini ranta dönüştürmekte çok başarılı olmaktadır. Özellikle terfi etmesinde etkili olacağını değerlendirdiği komutanlara, Kıbrıs’a gelen Kuvvet Denetleme Heyetindeki denetleme üyelerine özverili VIP ağırlamanın ötesinde sözüm ona, birliklerde kullanılmak üzere toplatılarak işlenen zeytinyağlarından özel ambalajlarla hediye paketi yapılarak takdim edilmektedir.

Ayrıca özel kuryelerle Türkiye’deki birçok komutana da bu hediyelerden göndermektedir. (Bu yağlar kantin paralarından Türkiye’de özel olarak yaptırılmış 0,5, 1 ve 1,5 litrelik üzerinde Tümenin amblemi ve isminin basılı olduğu özel yağ şişelerine koydurulmuş ve şişeler için de özel karton ambalaj bastırılmıştır. Kartonlar üzerinde de tümen amblemi ve adı bulunmaktadır. )

Birkaç kiloluk zeytinyağın ne önemi vardır sorusu akla gelebilir. Ancak üretilen ve dağıtılan bu hediyelerin toplamda tonlarla ifade edildiği düşünülürse yapılan yatırımın ne kadar büyük olduğu ortadadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri denetleme, atama ve terfii işlemlerinde üstleri memnun etme esaslı bir mantıkla işlediği sürece bu tür suiistimaller ve talihsiz uygulamalar devam edecektir.

“Yağcı” Berkay TURGUT Paşa’nın özel üretim yağlarını hediye olarak gönderdiği kişilerin adlarını tuttuğu liste mevcuttur. Bu listedeki kişileri kendi istekleri dışında gönderilmiş bulunan bir hediye nedeni ile rahatsız etmemek için isim listesini yayınlamıyoruz. Sadece hediyelik zeytinyağı şişelerinden birkaç örnek fotoğrafı göstermek istiyoruz.

Not: Zeytinyağı dışında Kıbrıs’a özgü ceviz macunu ve kahve gibi özel başka hediyeler de gönderildiği bilgisi elimizde bulunmaktadır. Berkay TURGUT Paşa’nın hediyeleşme konusundaki başarılı diğer çalışmalarını yakın bir zamanda sizlerle paylaşacağız.

Reklamlar
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: